ÉDESVÍZI
Édesvízi gyöngyök ma
Manapság a gyönyörű édesvízi gyöngyök sokféle színben és méretben kaphatók. A finom ékszerpiac támaszpontjává váltak. A minőség folyamatos fejlesztése lehetővé tette számukra, hogy szinte vetekedjenek sósvízi társaikkal.
Édesvízi gyöngykagyló
Van néhány különböző kagylófaj, amelyet a kínaiak édesvízi gyöngy termesztésére használnak. A legelterjedtebb ma a háromszögkagyló (tudományos neve Hyriopisis cumingi). A gazdák vagy tenyésztik a kagylókat, vagy a keltetőkből vásárolják meg. Amikor a kagylók elérik a hat-hét hónapos kort, készen állnak a magképződésre. A kagylók ebben a korban két-két és fél hüvelyk közöttiek a háti, csuklós végtől a szemközti hasi szélig.
Édesvízi gyöngyök növekedése
Az édesvízi kagylókat a következő két-hat évben gondozzák. A tavakat, amelyekben élnek, általában ember alkotta, és meglehetősen sekélyek a környezeti tényezők szabályozására. Ez az áradások és más természeti katasztrófák okozta nyomások egy részét is enyhíti. Ezekben a tavakban halak is élhetnek, így a gazdálkodók ugyanazt a tavat különböző igényekre használhatják.
Édesvízi gyöngy betakarítása
Az édesvízi gyöngyöket főként novemberben, a tél kezdete előtt szüretelik. Minden kagyló 25-40 gyöngyöt ad. A gyöngy mérete 2 mm és 10 mm között változik, többsége 4 mm és 7 mm között van.
A gazdák visszavihetnek egy kagylót a tóba, ha az első betakarításkor jó minőségű gyöngyöt termeltek. Mivel a gyöngytasak az előző bemetszés és beültetés körül már kialakult, ezért nincs szükség új donorszövetdarabra. A második generációs gyöngy legtöbbször nem olyan jó minőségű, mint az első.
A gyöngyszemek kialakulása
A gyöngyszemek kialakulása általában szép időben történik április és május között, valamint augusztustól októberig. A legtöbb sósvízi gyöngytől eltérően az édesvízi gyöngyöket donor szövetből készült, előkészített négyzetek alkotják. Ezeknek a négyzeteknek az oldala 2-3 mm.
A kagyló méretétől függően körülbelül 20 nagyon kicsi bemetszést végeznek mindkét fél köpenyszövetében. Ez egy nagyon finom és precíz kézi eljárás. Miután a donorszövetet minden bemetszésbe behelyezték, a kagylót azonnal visszahelyezik a vízbe. Mivel ezek a kagylók szövetmagosak, a kapott gyöngy 100%-ban gyöngyház.
Édesvízi gyöngyök feldolgozása
Az édesvízi gyöngyöket Kína és Hong Kong gyöngytermelő régióiban dolgozzák fel. A gondos fehérítés és polírozás egy-két hónapig tarthat. Az édesvízi gyöngyök természetes pasztell színekben bújnak elő a héjból, a fehértől a rózsaszínig és a levenduláig. Ilyenkor az édesvízi gyöngyökben az irritáció és más folyamatok is fellépnek, amelyek fekete és sötétebb színt hoznak létre.