TAHITI
Történelem és termesztés
Az 1700-as évek végén az európaiak kapcsolatba léptek a csendes-óceáni szigeteken élő polinézekkel. Az új állat- és növényfajok mellett ez a nagy fekete gyöngyök felfedezéséhez is vezetett, amelyeket ma tahiti gyöngyként ismernek. Ezek a gyöngyök gyorsan az európai királyság kedvenceivé váltak. Mára ezek a gyöngyök a nők finom ékszeres gardróbjának áhított nyereményévé váltak.
Tahiti gyöngyök története
Eugenie császárné volt a franciák utolsó császárnője. Ő volt az elsők között, aki fekete tahiti gyöngyöt viselt, és az európai udvari divat élvonalába emelte őket.
Sötét színük következtében a tahiti gyöngyöket a titokzatosság aurája veszi körül. Évszázados pletykák mesélnek arról, hogy a Bounty fedélzetén történt híres lázadást részben egy pár tahiti gyöngy okozhatta, amelyet Fletcher Christiannak ajándékoztak.
Az egyik legnagyobb ismert természetes tahiti fekete gyöngy a Black Beauty. 6,5 karátos és egy gomb alakú gyöngy. Az 1800-as évek közepére és végére a tahiti természetes gyöngyök megfogyatkoztak, mivel az osztrigák és gyöngyeik elfogytak a vadonban.
A kép forrása: THE MET - The Empress Eugénie
Természetes gyöngyök formációja
A természetes gyöngyök teljes egészében egy osztriga testével jönnek létre. Mivel az osztriga szűrőt táplál, kissé kinyitja a héját, hogy a víz befolyhasson. Ezután az osztriga tápanyagot vesz fel az óceán vizében lebegő mikroszkopikus részecskékből és élőlényekből.
Ennek eredményeként apró irritáló anyagok, például kis óceáni állatok is beúszhatnak. A paraziták az osztriga kemény héján is átfúródhatnak. Hogy megvédje magát, az osztriga zsákot képez az irritáló körül. Ezután rétegről rétegre gyöngyházat választ ki rá, hogy kialakuló gyöngyöt képezzen. Évek után ez egy csillogó gyöngyöt eredményez.
Kulturált gyöngyök kezdetei
Az 1960-as évek elején a tahiti kormány kezdeményezte gyöngykészletük újjáélesztését. Programjaik célja a tahiti fekete gyöngy tenyésztésének beindítása volt.
A gyöngygazdák, tudósok és úttörők a meglévő gyöngytenyésztési technikákkal dolgoztak, hogy visszahozzák a tahiti gyöngyöket.
Abban az évtizedben az úttörők, Jean-Marie Domard, Jean-Claude Brouilette, Jacques és Hubert Rosenthal és Robert Wan új technikákkal dolgoztak azon, hogy a tahiti gyöngytenyésztést valósággá tegyék, és ma is életképes ipart.
Ma Robert Wan a tahiti fekete gyöngy legnagyobb exportőre. A gyöngyfarmok egész Francia Polinéziában találhatók.